Quantcast
Channel: újszülött | Babafalva.hu
Viewing all articles
Browse latest Browse all 100

Anya lettem, mit csináljak?

$
0
0

Az előrelátó kismama szülési tervet készít, időben összekészíti kórházi csomagját, elolvas minden szülésről szóló könyvet és cikket. Megy is minden, mint a karikacsapás, mígnem egyszer csak világra jön a baba és minden tervet felborít, az anyuka pedig ott áll ezer kérdéssel, amelyekre nem tudja, hol keresse a választ.

Mi történik szülés után?

Szülést követően, ha minden rendben zajlott, a legtöbb kórházban a kisbabát pár percre az anyuka mellkasára teszik, ami megnyugtató a baba és a mama számára egyaránt. A méhlepény leválása után az orvos megvizsgálja a hüvelyt, a gátat és ha sérülést talál, ellátja a sebet, a gátmetszést pedig összevarrja. Van, ahol a babát ez idő alatt viszik el megfürdetni, megmérni. Amikor az anyuka és a baba is átesett a szükséges viziten, a következő két órás megfigyelési időszakot újra együtt tölthetik. Ilyenkor kerül sor az első szoptatási kísérletre, amely nem megy mindig zökkenőmentesen. Minden kórházban van szoptatási tanácsadó, bátran fordulj hozzá, ha úgy érzed, segítségre van szükséged! A lényeg, hogy ne ess pánikba, ha nem indul el azonnal a tejelválasztás, hiszen a legtöbb anyukánál a szülés utáni harmadik napon következik be az ún. tejbelövellés. Bármilyen problémád van, konzultálj a La Leche Liga szakképzett laktációs szaktanácsadóival – akár már a szülést megelőzően, ha félelmeid vannak – akik megtanítják a helyes technikát és segítenek, ha bekeményedett, kisebesedett a melled.

A megfigyelési időszak leteltével az anyukát átviszik a gyermekágyas osztályra, a szobájába. Ha császárral szülsz, meg kell várni, amíg újra érzed és mozgatni tudod a lábad és biztosan talpon tudsz maradni, ez általában öt-hat órát jelent.
Ne lepődj meg, ha hirtelen felállásnál erős vérzést tapasztalsz, ez az ún. gyermekágyi vérzés, ami a gyógyulásodat, a méh tisztulását szolgálja. Lehetséges, hogy ha érzéstelenítést kaptál, még nem érzed teljesen, mennyire meg van duzzadva a szemérem tájék, de számíts rá, hogy még két hétig nagyon érzékeny lesz. Érdemes aloe vera spray-vel alkalmanként átfújni a kényes területet, segít tisztán tartani és meggyorsítja a sebgyógyulást is.

A szülés megpróbáltatásai után nagyon jól esik egy frissítő zuhany, a babádat addig nyugodtan bízd az apukájára! A kicsik ilyenkor mély álomba zuhannak, hiszen a megszületésért nekik is keményen meg kellett küzdeni.

Szülés után nagyon fontos, hogy odafigyelj a megfelelő folyadékbevitelre, ami nem csak a szülés során elvesztett víz miatt szükséges, hanem a tejelválasztás serkentéséhez is nélkülözhetetlen! Ha megéheztél, nyugodtan ehetsz is.

Öt-hat óra elteltével kicsikéd biztosan jelezni fogja hangos cuppogással, hogy megéhezett. Amennyiszer csak lehet, tedd mellre, hiszen ezzel is serkented szervezeted a tejtermelésre, mindamellett a testi kontaktus az összehangolódásotokat is segíti. Minden egyes szoptatás méhösszehúzódásokat okoz, ami nem fájdalmas, de szokatlan érzés.

ujszulott

A legtöbb anyuka ilyenkor már érzi a fáradtságot és aludni szeretne. Vedd magad mellé a picibabád és szenderegjetek együtt! A szülészetek többsége 12 vagy 24 órás rooming-in rendszerű, ami azt jelenti, hogy a babáddal együtt lehetsz, egy szobában, de bármikor kérheted, hogy vigyék el pár órára vagy az éjszakát a csecsemő osztályon töltse.

Első próbatételek

Szülés után nyolc-kilenc órával kerül sor arra, hogy a gyermekorvos alaposan megvizsgálja az újszülöttet, meghallgatja a szívét, megvizsgálja a csípőjét, fiúknál a heréket és megbizonyosodik arról, hogy van-e a babának széklete és vizelete. Nyugodtan jelezheted, ha te is jelen szeretnél lenni a vizsgálatnál és tedd fel a kérdéseid, mondd el aggodalmaid!

Lassan elérkezik a pelenkacsere ideje is, ami kicsit ijesztőnek tűnhet első látásra, hiszen olyan pici és törékeny a kisbabád. Kérj segítséget a csecsemős nővértől, mutassa meg a tisztába tevést és ugyanígy jelen lehetsz a fürdetésnél is.

Kórházban tartózkodásotok idején kisbabád megkapja élete első oltását, a BCG-t és vért is vesznek tőle, hogy kizárjanak bizonyos rendellenességeket, ugyanakkor figyelik azt is, nem sárgult-e be.

A legtöbb kórházban normál szülésnél három, császárosnál öt nap után engedik el a kismamákat, természetesen csak akkor, ha az elbocsátás előtti vizsgálatokon mindent rendben találtak. A túl erős vérzés, magas láz vagy bármilyen fertőzés gyanúja esetén bent tartják a mamát és a babát.

A baba okmányai

Sok rohangálást és idegeskedést spórolhattok meg, ha még a szülés előtti időszakban beszerzitek  házassági anyakönyvi kivonatotok hitelesített másolatát ill. élettársi viszony esetén az apasági nyilatkozatot, melyeket a területileg illetékes anyakönyvi hivatalban tudtok megszerezni.
Az édesapákat, gyermekük születése után öt szabadnap ún. apanap illet meg, amelyeket többek között a hivatalos teendők elintézésére fordíthat, amíg te babázol.

Szülést követően, a kórházból távozáskor a te és a babád zárójelentését, keresőképtelenséged igazoló 10-es kódú valamint védőnő látogató igazolást kapsz kézhez. Ezeket automatikusan kiadják, de azért nem árt odafigyelni, nehogy hiányozzon valamelyik okmány.

kisbaba

A legfontosabb, elsőként beszerzendő okmány a baba születési anyakönyvi kivonata, melyet a szülés helye szerinti önkormányzatnál lehet igényelni. Ha a szülők házasok, akkor a gyermek anyakönyveztetéskor be kell mutatni az anyakönyvvezetőnek egy 90 napnál nem régebbi, hitelesített házassági anyakönyvi kivonatot, amely a házasságkötés színhelyén vagy a területileg illetékes anyakönyvi hivatalban szerezhető be. Nagyobb kórházakban van kirendelt anyakönyvvezető, aki a szülés másnapján végiglátogatja az újdonsült anyukákat, elkéri tőlük a személyi igazolványt, lakcímkártyát, a házassági anyakönyvi kivonat hitelesített másolatát és az apasági nyilatkozatot és mire az anyuka megkapja a kórházi zárójelentését, elkészül a születési anyakönyvi kivonat is.
Az anyakönyvi kivonat a baba létezésének bizonyítéka és előfeltétele az utána járó családtámogatás és mindennemű egészségügyi ellátás igénylésének.

A másik nagyon fontos okmány a baba TAJ kártyája, amelyet az OEP területi kirendeltsége, Budapesten a Fővárosi és Pest Megyei Egészségbiztosítási Pénztár II. számú ügyfélszolgálati irodája ad ki. Igénylésével nem kell külön foglalkoznotok, mivel a kórház automatikusan elindítja, de beletelhet három hétbe is, amíg kézhez kapjátok.

Ha már rendelkezésetekre áll a baba születési anyakönyvi kivonata és TAJ száma, érdemes a sort az adószám igénylésével folytatni, amit a területileg illetékes APEH igazgatóságnál tehettek meg. Az adókártyát átlagosan egy hónap múlva vehetitek kézbe, de már az ügyintézés napján él az adószám.

A baba lakcímkártyáját a területileg illetékes okmányiroda állítja ki, igényléséhez szükséges mindkét szülő személyi igazolványa, lakcímkártyája és a pici születési anyakönyvi kivonata.

A szülést követő időszak nem csak amiatt nagy kihívás, mert megváltozik az életmódotok és a megszokott helyett új életritmust kell kialakítani, rengeteg hivatalos elintézendő is vár rátok. Érdemes a szülés előtti időszakban utánajárni a teendőknek és egy logikus menetrendet összeállítani, ami a nagy felfordulásban hatalmas segítséget jelent majd, akárcsak egy odaadó nagymama.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 100