Lehet, hogy még magát, a szülést sem tudtad teljesen feldolgozni, aggódsz, hogy mindent jól csinálsz-e pici babád körül, de a Karácsony hamarosan kopogtat az ajtón, a rokonokkal együtt… és Te azt érzed, hogy egyre jobban kicsúsznak a dolgok a kezedből.
Egész biztos hatalmas szeretet vesz körül, és ez egy csodálatos Karácsonynak ígérkezik, ám nem biztos, hogy az újszülött piciddel, vagy a pár hónapos babáddal a karodon szeretnél több fogásos menüt készíteni vagy épp sürögni forogni mindenki körül, mint egy jó háziasszony.
Légy őszinte önmagadhoz: Hogyan szeretnéd tölteni az idei karácsonyt?
- Szűk családi körben?
- Rokonlátogatás mentesen?
- Sütés-főzést nélkülözve?
- Az alapból is idegesítő, távoli rokonságot kizárva?
Ha ezt meghatároztad, jöhet a következő lépés: Merj kiállni magadért, magatokért! Először az apukával kell megbeszélned, hogy miben szeretnél változtatni a megszokottakhoz képest, és ennek milyen okai vannak. Vegyétek számba együtt a lehetőségeket és azok kivitelezését, majd ezután adjátok közre. Az igazi barátok és szívből szerető családtagok meg fogják érteni, de minimum el fogják fogadni a döntéseteket. Természetesen tálaljátok az igényeiteket megfelelően, ezt nem lehet eléggé hangsúlyozni.
„Nem akarok nagy felhajtást, nem fogok főzni, mert fáradt vagyok, ki vagyok merülve és nem akarom az összes rokont végig látogatni egy kisbabával! Legyetek végre tekintettel rám!”
HELYETT
„Tudom, hogy mind vártuk már a pici érkezését, a vele való ünnepet, de szeretném a lehető legnyugodtabb körülmények között megélni az idei karácsonyt. Nagyon szeretlek titeket, örülnék, ha együtt karácsonyoznánk, így idén mi látunk vendégül titeket. Osszuk be, hogy ki mit hoz, mert egy kisbabával nem igen lesz időm a korábbi ünnepi menüt elkészíteni.”
Megoldások, hogy ne bánts meg senkit, de tudd érvényesíteni az akaratodat:
- „Skype – szenteste” (Hívjátok fel az összes rokont, mutassátok meg a picit nekik – ha van erre mód -, majd a két ünnep között kerítsetek sort a személyes találkozásokra is. Egy jól beosztott, két naponkénti utazással, vagy épp meghívással elkerülhetitek a nagy tömeget a baba körül.)
- „Batyus” menü (Mindenki süt-főz, de csak egy valamit! – ez akkor jó ötlet, ha egy helyen, például nálatok gyűlik össze a család. Így neked sem kell megszakadnod a konyhában, és mindenki azt készíthet, amiben a legjobb.)
- Betegek csak mértékkel (Egy apró baba még rendkívül érzékeny akár a náthára is, ezért érdemes felkészülni, hogy lesznek olyan rokonok, barátok, akik bizony nem makkegészségesek, ám szeretnének a babával találkozni ezen a szép ünnepen. Vegyetek a patikában szájmaszkot – 40-50 Ft/db -, és kérjétek meg a tüsszögő, köhögő egybegyűlteket, hogy vegyék fel, a picit pedig ne most akarják megdögönyözni.)
- Szűk családra hangolódva (Nyugodtan beszéljétek meg a tágabb rokonsággal, barátokkal, ismerősökkel, hogy idén karácsonykor, most csak a szűk családotokkal szeretnétek ünnepelni. Jövőre természetesen bepótoljátok.)
- Light jelenlét (Add tudtára mindenkinek, hogy idén bizony gyakran lesz, amikor Te elvonulsz; szoptatni, pelenkát cserélni, altatni… stb. Ilyenkor ne kopogjanak, ne törjenek rád, ha netán fáradtabb vagy, engedjék, hogy aludj egy keveset a babáddal.)
Mint azt fentebb már írtuk, nem csak az számít, amit mondasz, hanem az is, hogyan teszed mindezt. Így is lesznek, akik nem fogják érteni, miért akartok másfajta karácsonyozást egy kisbaba miatt. Az ő megjegyzéseiket engedd el, próbálj nem vitázni velük.
A legfontosabb, hogy valóban a szeretet ünnepeként tudd megélni az első Karácsonyt a kisbabáddal, és az anyjaként Te tudod a legjobban, hogy mi a legkomfortosabb számotokra!