Három hetes korában a csecsemő és szülei életében viszonlag nagy váltás érkezik a korábbi tapasztalatokhoz képest. A gyermek sokkal éberebbé és aktívabbá válik. Talán egészen megváltozik viselkedése az előző két hetihez képest. Pontosan mire megszoktátok a napi rutint, mire úgy tűnik, hogy az életetek egy időre állóvíz lett, minden a feje tetejére fog borulni. Üdv a Szülőségben! Ahogy a baba növekszik fontos, hogy tudd mire számíthatsz ettől a rövid szakasztól, hogy fel tudj készülni a változásokra. Íme, amit elvárhatsz egy három hetes kisbabától!
Amit mindenképpen tudnod kell
- Adj magadnak egy kis szünetet
- Kapcsold ki az agyad, amikor apró lehetőség is adódik rá
- Ügyelj rá, hogy gyermeked D-vitamint kapjon
Miközben a harmadik hetet töltitek együtt a kicsivel, ne felejts el szünetet tartani. Egy háromhetes csecsemőnek az édesanyjának és édesapjának lenni, kihívást jelentő feladat. Hiszen a babátok éberebb és aktívabb lesz, mint a korábbiakban. Több zavaró periódus lehet a napotokban és lehet sírósabbá is válik a gyermek. Fontos, hogy tudj néha szünetet tartani, példáaul alvás időben és készíts tervet azokra az időkre, amikor éppen túlterhelt vagy. Osszátok meg pároddal, szüleiddel, szeretteiddel a feladatokat, hogy ne hajtsd túl a szervezeted.
Ha kétségeid vannak, vagy némi egyedüllétre lenne szükséged, tedd le a babát biztonságos helyre, mondjuk a kiságyába aludni és sétálj egy picit, hátha néhány perces szünetre van szüksége a szervezetednek. A szülés után továbbra is vigyázni kell magadra és a testedre. Mostanra erősebbé váltál, de még mindig rengeteg pihenésre, tápanyagra és regenerálódásra van szüksége a szervezetednek, hogy teljes egészében meggyógyuljon a megterhelés után. Igyál sok folyadékot és szedj vitaminokat.
Ha szoptatsz, akkor a kicsikédnek D-vitamin pótlásra van szüksége, ezekről érdeklődhetsz gyógyszertárakban vagy a baba orvosánál. A tápszerrel táplált csecsemők megfelelő mennyiségű D-vitamint kapnak, de a szoptatott babáknak kiegészítésre van szükség, mivel D-vitamin nem található az anyatejben.
A növekvő baba
A kisbabád ebben a hónapban továbbra is rohamosan növekedni fog, olyan sebességgel, hogy akár napi 20-30 grammot is magára szedhet és az első hónap végére körülbelól 4-5 centivel lesz nagyobb. 2,5 hetes korukban a fiú babák fejének átlag körmérete 39,21 centiméteresek átlagban, míg a kislányok fejének átlag körmérete 37,21 centiméter lesz.
Fejlődési mérföldkövek – Az elme és a test
Egy három hetes baba egyre erősebbé válik és napról napra változni fog. Már képes felemelni a fejét néhány másodpercre, sőt el is tudja fordítani oldalra, különösen akkor figyelhető ez meg, ha téged néz, mikökzben előtte mozogsz, vagy sétálsz. Arckifejezéseidet folyamatosan tanulmányozni fogja, erőteljesen figyeli a hangod és minden apró porcikájával imádni fog téged. Bár még konkrét szavakat nem értenek, a hangsúlyra, hanglejtésre érdemes odafigyelni.
Ahogy a cseppség növekedni kezd sűrűsödhetnek a sírós pillanatok vagy órák, ugyanis a növekedés járhat némi fájdalommal, ami frusztrálttá és nyűgössé teheti őket különösen éjszaka. Néhány babának ebben a korban gyakrabban fáj a hasa, ezen így tudsz segíteni:
- Nyugtató esti rutin: Zárjátok a napont enyhe fürdővel, amelyet csecsemő masszázs is követhet biztonsáos babaápolóval. Ha csecsemőd hasa puffadt akkor vannak rá különböző technikák, amelyekkel enyhítheted a túlzott gáz termelődését vagy segítheted távozását.
- Ne használj hasfájás csökkentő étrend-kiegészítőt: Noha a hasfájás csökkentő enyhíti a gáztermekődést és a hasi fájdalmakat, egyes tanulmányok szerint inkább ártalmas, mint ártalmatlan készítményekről van szó.
- Vigyázz az étrendjére/étrendetekre: Különösen akkor, ha szoptatsz, előfordulhat, hogy valami, amit eszel zavarja kisbabád pocakját. Ha szoptatás után nyugtalan, vagy hamar felpuffad hasznos lehet figyelni, hogy miket ettél, illetve melyik étel lehet ilyen hatással gyermekedre. Hátha találsz valami kapcsolatot a kettő között. Egyes ételek, például a csokoládé, a koffein vagy különböző magvas gyümölcsök, mint például a málna, emésztsi problémákhoz vezethetnek.
Mikor kell aggódnod?
Nehéz megkülönböztetni a két állapotot, amikor ténylegesen van ok aggodalomra vagy valami természetes okból kifolyólag működik másként, okoz fájdalmat (pl. növekedés). Orvoshoz érdemes fordulni az alábbi esetekben: ha a gyermek kiköp minden ételt, gyakran hány, vér van a székletében vagy egyáltalán nem hajlandó enni és nem gyarapodik a súlya.
A mindennapos rutin fontossága
Egy három hetes csecsemő idejében kiemelt fontosságú a rendszeres hason töltött idő. Nem szükséges ezt szigorú ütemtervbe venni, de kellenek bizonyos időközök, amiket a baba hason tölt. Előfordulhat, hogy ez a pozíció nem fog tetszeni neki, de nagyon lényegi módszer a nyaki izmok fejlődéséhez, hogy ezzel is ösztönözzük és elősegítsük az izmok stabilizálódását.
Egyszerűbbé tehetjük ezt a feladatot az által, hogyha a babát óvodai szőnyegre vagy takaróra helyezzük a padlón, vagy egy szoptató párnával. Csak mindig maradjunk a baba közelében és soha ne hagyd felügyelet nélkül, különösen a hason tölttött idő alatt. Ha ő az első gyermeked biztosan sokat rágódsz rajta, hogy vajon mindent jól csinálsz-e a kisbabáddal. Az egész napotok arról szól, hogy együtt vagytok, szoptatod, pelust cserélsz, de egyéb tevékenységek is kerülhetnek a repertoárba, például:
- A séta babakocsival.
- Bemutathaunk néhány játékot, például játék szőnyeg vagy játék telefon.
- Készíthetünk magunkról és picikénkről sok-sok videót az utókor számára.
Cikkünk folytatásában elhozzuk nektek a tudnivalókat a harmadik heti babaálopás alapjaihoz! (IDE KATTINTVA LESZ ELÉRHETŐ)