Quantcast
Channel: újszülött | Babafalva.hu
Viewing all articles
Browse latest Browse all 100

Hogyan érintkezz az újszülötteddel az első hónapban

$
0
0

Ahogyan a legtöbb első gyermekes szülő, te is bizonyára sokat olvastál a témában, miszerint minél több ingert kell kapnia a babának, hogy az agya megfelelően fejlődhessen. Még a legegyszerűbb tevékenységek is jótékony hatással vannak az idegrendszeri fejlődésére, így minél többet olvasol, énekelsz neki, vagy egyszerűen beszélsz hozzá, ez mind elő fogja segíteni, hogy a kicsi felismerje a hangodat, illetve elkezdje megtanulni megkülönböztetni a szavakat és a hangsúlyozásokat. Ebben a cikkben igyekszünk néhány egyszerű tippet adni, hogy mik a legjobb tevékenységek egy egy hónapos csecsemő számára.

Miért olyan fontos az érintkezés ebben a korban?

Érzelmi kötődés

A csecsemővel való kommunikáció és kapcsolattartás elsődleges forrása, hogy a szülő reagál a baba igényeire, ezzel pedig megkezdődik egy bizalmi kötelék kialakulása.

Érintés

Egyes kutatások kimutatták, hogy a csecsemők visszamaradhatnak, esetleg meg is állhatnak a fejlődésben, ha nem érintik vagy ölelik meg őket rendszeresen. Ne félj attól, hogy elkényezteted a gyermekedet, ha “túl sokat” fogod őt kézben, vagy állandóan babusgatod – semmilyen negatív hatással nem lesz a személyiségére.

Bőr-bőrrel érintkezés

Ez általában azt jelenti, hogy a csecsemő csupasz mellkasa az édesanya csupasz mellkasával érintkezik. Ez az anyukára is legalább annyira nyugtató hatással van, mint a kicsire, nem beszélve arról, hogy biztonságérzetet nyújt, így hamarabb megnyugszik, és jobban is fog aludni a baba.

Hogyan játsszunk egy újszülöttel?

Csecsemő, Újszülött, Szerelem, Baba, Fiú, Szülői, Anya
pixabay

Az első gondolatunk persze az lehet, hogy egy egy hónapos csecsemővel nem igazán lehet a hagyományos értelemben véve játszani, és ez igaz is. Ám ez nem jelenti azt, hogy ne lehetne egyéb módokon játszani velük: a bevezetőben is említett éneklés, beszéd, mondókázás szoptatás vagy pelenkacsere közben bizony ugyanúgy játéknak minősülnek ebben az esetben.

Utánozd a babát

Utánozd a gyermeked arckifejezéseit és reakcióit picit eltúlzott módon. Csináld utána a mozdulatait, utánozd a kiadott hangokat. Azon kívül, hogy mókás időtöltés, segít a kicsinek önmaga megismerésében egy általa szeretett személyen keresztül.

Kukucskálás

Körülbelül 4-7 hónapos korban alakul ki a megfelelő térlátás, így az első hónapban szórakoztató játék lehet a kukucskálás. Azon felül, hogy aranyos figyelni a baba reakcióit amikor eltűnik a szemük elől az arcunk, majd ismét felbukkan, ezzel a játékkal segíthetjük a fókuszálási képességeik fejlődését is.

Fizikai aktivitás

Az izomerő fejlesztése és az állandó fekvés miatti, fej hátuljára nehezedő nyomás csökkentése érdekében hatásos lehet, ha mindennap egy kis időt hason tölt a kicsi. Teríts le egy vékony takarót vagy játszószőnyeget a földre, tegyél a kicsi számára elérhető közelségbe néhány játékot vagy kiskönyvet, és engedd, hogy felfedezze őket.

Babe, Mosoly, Újszülött, Kis Gyerek, Fiú, Személy
pixabay

Vond be a kicsit a játékba: az egy hónapos kor

Sok szülő túlgondolja, és megpróbál napról napra egyre kreatívabb módokon játszani a kicsivel, ám az igazság az, hogy nem lesz kevésbé fejlesztő hatású a megszokott játékok ismétlése, mint a mindig újak kitalálása. Ne görcsölj hát ezen, inkább élvezd a megszokott tevékenységek játszását!

Beszéd és olvasás

Tartsd kezedben a babádat, és beszélj neki arról, hogy mit csináltatok ma, miket láttatok, illetve kommentáld azt is, amit éppen csináltok. Igyekezz rászokni, hogy mesét olvass, mutasd meg neki a történethez tartozó képeket, és próbálj a különböző szereplőknek más-más hangot adni.

Énekelj

Még akkor is, ha nem tudsz. Hidd el, a gyermekednek sokkal fontosabb, hogy hallja a hangodat, és érezze benne a vidámságot, minthogy gyakorlott énekszót halljon. Biztos lehetsz benne, hogy szeretni fogja a dalodat, és a későbbiekben talán szívesen csatlakozni is fog hozzád.

Táncoljatok

Rakj be egy jó zenét, és a kicsivel a kezedben táncoljatok – persze csak óvatosan. Ez segíteni fog a gyermekednek, hogy olyan újdonságokkal is találkozzon, mint a ritmikus mozgás, illetve a dallamok nyomán fellépő érzések.

Zárásképpen azt szeretnénk tanácsolni, hogy mindig figyelj oda a gyermeked jelzéseire a játékok közben, és ha úgy találod, hogy kezd nyűgössé válni, vagy egyéb okból nem élvezi a tevékenységet, semmiképp ne erőltesd a dolgot, és pihenjetek le, vagy keress más elfoglaltságot magatoknak.

VIA


Viewing all articles
Browse latest Browse all 100