Az első nap a legkritikusabb az újszülött és édesanyja életében, a fejlett országokban és a harmadik világ országaiban egyaránt. A „Save the children” (Mentsük meg a gyermekeket) nemzetközi szervezet 2013. május 7-én megjelent felmérése az újszülöttek és édesanyák helyzetét hasonlította össze a világ közel 200 országában.
A korábbi évekhez hasonlóan a „Save the children” alapítvány idén is elkészítette a „State of the World’s Mothers” (Az anyák helyzete a világon) című éves jelentését, mely szerint Finnországban a legjobb a világon édesanyának lenni, és a Kongói Demokratikus Köztársaságban a legrosszabb.
Az első 4 helyezett skandináv ország, az élbolyban nyugat-európai és angolszász országok következnek, melyeket Japán és Korea követ. A középmezőnyben Kelet-Európa, az utolsó 20 helyen a Szaharától délre eső afrikai országok állnak. Magyarország az 52., a kelet-európai országok közül sem túl előkelő helyet foglalja el. A rangsorolás öt tényező figyelembe vételével készült: iskolázottság, jövedelem, a nők politikai érdekképviselete, valamint az anya és újszülöttje túlélési esélyei szerint.
A kritikus első nap
A felmérés 186 országban vizsgálta a gyermekek túlélési mutatóit a születést követő első 24 órában.
Hazánk e tekintetben már kedvezőbb helyen áll, a rangsor első 30 helyezettjén belül marad. Átlagosan 1000 élve született gyermekből 1 hal meg az első napon, és az újszülöttkori és 5 év alatti halálozási arány is alacsony. Ezek az arányok a fejlett országokéhoz képest is kedvezőbbek. Összehasonlításképp az USÁ-ban átlagosan 1000-ből 3 gyerek hal meg az első nap és 5 éves korig is arányában majdnem másfélszer annyi, mint hazánkban. A magyar várandósgondozás, diagnosztika és szakorvosi támogatás hatékonysága megmutatkozik az adatokban.
“Egyetlen anya fájdalma a születés napján elvesztett gyermeke felett is felfoghatatlan, és még inkább az, ha újszülöttek millióiról van szó” – mondta Carolyn Miles, a „Save the children” alapítvány elnök-vezérigazgatója. “Mégis, ez a felmérés tele van reménnyel. Bizonyítja, hogy egyre nagyobb hatékonysággal mentjük az újszülötteket, többségüket intenzív ellátás hiányában is.”
A gyermekhalandóság csökkenésével az újszülöttekre kisebb figyelem jut
1990 óta a gyermekhalandóság jelentős mértékben csökkent világszerte, azonban a felmérés szerint az újszülöttekre eső kisebb nemzetközi figyelem miatt az újszülöttkori halandóság lassabban csökken.
Világszinten a gyermekkori halál közel fele újszülött korban, harmada az első napon történik. Az újszülöttkori halálozás fő okai a koraszülés, születési rendellenességek és súlyos fertőzések.
A legtöbb gyermek Indiában, Nigériában és Szomáliában hal meg a születése napján, és Luxemburgban, Szingapúrban és Svédországban a legkevesebb.
Pár dollár és egy kis figyelem életet menthet
A felmérés vezetői összegyűjtötték az alapvető életmentő eszközöket, pl.: lélegzést segítő készülék, klórhexidin fertőtlenítő a köldökcsonkra, antibiotikum injekciók, szteroid injekciók a koraszülöttek tüdejének fejlesztésére – ezek olcsón beszerezhető cikkek.
Szintén fontos tényezők, a korai és kizárólagos szoptatás, az ún. kenguru módszer alkalmazása (a koraszülött csecsemők anyai testközelben tartása), és a szakszerű ellátás a szülésnél (ami évente 40 millió szülő nőnek nem adatik meg). Ezért kiemelt fontosságú az egészségügyi dolgozók hiányának csökkentése, valamint a lányok és nők helyzetének javítása. Minél több és jobb élelem, képzési lehetőség, családtervezési lehetőség áll rendelkezésre, annál több anya és gyermek élhet egészséges, teljes életet.
Az anyák helyzete a világban 2013 felmérés teljes szövege angol nyelven itt található.
The post Évente 1 millió újszülött hal meg születése napján világszerte first appeared on Babafalva.hu.