Néhány héttel a születése után, a kicsi napról napra kezd aktívabb lenni. A szülők persze vele ellentétben, egyre fáradtabbak a kezdeti megpróbáltatások következtében. Megkérdeztünk néhány Édesanyát közületek, hogy mit tanácsolnának az újdonsült szülőknek a kezdetekben.
1. Készülj előre
3 hetes korában vettem észre először azt, hogy kisbabám “napirendje” egyre kiszámíthatóbb, és innentől kezdve az ő érdekében elkezdtem kicsit magamra is fókuszálni. Stresszlevezetéssel kezdtem, és azzal, hogy mindig előre elkészítettem a tejcsit, és a saját ételeimet egyaránt.
Amint egy etetéssel végeztünk, már el is kezdtem a következőhöz lefejni a tejet. Ez különösen jól jött az éjszakai etetések során, hiszen a 11 órás etetés után elkészítettem a hajnali 2 órai tejcsit, így nem kellett semmi mással foglalkoznom az éjszaka közepén.
Napközben pedig kihasználtam, míg Léna alszik, és elkezdtem tornázni, ez nagyon sokat segített a stressz kezelésében. Ezután szépen lezuhanyoztam, megnéztem az emailjeimet, és olykor még le is dőltem pihenni. – Orsi, Léna anyukája
2. Dobold a szív ritmusát
Amikor Beni sír, úgy nyugtatom meg, hogy a mellkasomra teszem, és gyengéden dobolok a hátán, a szív ritmusához hasonló ütemet. Ez a ritmus egyébként büfiztetéskor is bevált, sírás esetén pedig segít abban, hogy hamarabb megnyugodjon. Próbáljátok ki Ti is! – Ivett, Beni anyukája
3. A mellbimbó védő segít a babának és a mamának is
Ha szoptatási nehézségeid vannak, a babád nem akar szopizni, mindenképp vessétek be a bimbóvédőt. Nekem a laktációs tanácsadóm adta a tippet, először ódzkodtam tőle, de áttörő eredményt értem el vele.
Egészen 1 hónapig kellett használnunk ahhoz, hogy a kisfiam nélküle is bekapja a cicit és szopizzon. Ha nem próbáljuk ki, most nem lennék képes anyatejjel táplálni őt. – Hanna, Levente anyukája
4. A babák hozzászoktak a zajhoz
Nem kell csendben lennetek, míg a baba alszik. Az anyaméhben már a kezdetektől hozzászokott a zajokhoz, és alkalmazkodott hozzá pici szervezete. Többször előfordult, hogy TV-t néztem, porszívóztam, mosogattam, vagy éppen telefonáltam, míg 2 hónapos Lilim nyugodtan aludt.
Ez persze nagyon hasznos volt nekem, hisz eltudtam végezni a teendőimet, míg ő az igazak álmát aludta. Most 14 hónapos, és még mindig tudok akkor porszívózni a szobájában, míg ő alszik, és meg sem rezzen. Mégis nyugodtan, kipihenten ébred. – Anna, Lili anyukája
5. Tartsd ébren a babádat az etetések közben
Amikor a férjemmel láttuk a kisbabánkon, Danin, hogy egyre lassabban és álmosabban szopizik, elkezdtük simogatni, óvatosan masszírozni az arcát, ezzel arra ösztönözve, hogy gyorsabban egyen, és maradjon ébren.
Ezzel az álmatlan éjszakák is elviselhetőbbek lettek, hiszen mivel ezzel a kis “trükkel” gyorsabban, és kellő mennyiséget tudott enni, többet is tudott aludni két szoptatás között. Barátnőm kislányánál is bevált a trükk, és ők is előszeretettel alkalmazzák álmos babócájukon. – Betti, Dani anyukája
6. Meleg takaró
Amikor a kislányom 3 hetes volt, csak a mellkasomon volt képes elaludni. Mindig, amikor betettem a kiságyába, miután elaludt rajtam, felébredt, és nem tudott visszaaludni. Rájöttem, hogy valószínűleg kellemes neki, és megnyugtatja a testem melege.
Gondolhattam volna, hiszen én is fázós vagyok, ezért megpróbáltam azt, hogy amíg evett, a melegítő párnámat rátettem a kis takarójára. Amikor felmelegedett, és így rátettem Larát, jól be is takartam, azonnal megnyugodott és elszunyókált. Télen a radiátorra is rátehetitek a takarót, úgy is kellemes meleg lesz a babának. – Nóri, Lara anyukája
Ezúton is köszönjük szépen a kedves Édesanyáknak, hogy megírták nekünk szuper, bevált tippjeiket! Biztosak vagyunk benne, hogy sokaknak segítségére lesznek.
Ha Neked is van néhány tanácsod, amit szívesen megosztanál a többi Anyukával, írj nekünk a babafalva@pepita.hu email címre!
The post 5+1 tipp újdonsült Anyáknak – Anyukáktól first appeared on Babafalva.hu.